Czujniki pomiaru koloru (CFS)

Czujniki CFS

Działanie kontrolera colorSENSOR CFO wymaga czujników, które są używane w punkcie pomiarowym. W zależności od zadania pomiarowego, czujniki mogą być indywidualnie łączone. Co więcej, te wysokiej jakości czujniki ze światłowodami szklanymi charakteryzują się niewielkimi wymiarami montażowymi i wytrzymałymi materiałami. Sprawia to, że są one szczególnie odpowiednie do obciążeń mechanicznych i trudnych warunków otoczenia, takich jak wysokie temperatury. Ponieważ głowica czujnika zajmuje niewiele miejsca, czujnik może być również używany w ograniczonych warunkach.

Kątowe oświetlenie czujnika CFS1 umożliwia punktowe oświetlenie obiektu pomiarowego bez wpływu na powierzchnię. W rezultacie wykrywana jest tylko dyfuzyjnie odbita część koloru powierzchni. Ten układ pomiarowy najlepiej nadaje się do powierzchni o wysokim połysku i rozproszonym odbiciu, ponieważ bezpośrednie odbicie (połysk powierzchni) nie wpływa na pomiar.

Charakterystyka:

 • Dla jednolitych kolorów, powłok antyrefleksyjnych lub kolorów chromowanych
 • Dla powierzchni o wysokim połysku, odbicie rozproszone bez połysku
 • Maks. odległość robocza 125 mm (z powierzchniami odbijającymi światło)
 • Bardzo precyzyjne pozycjonowanie punktu detekcji

Pliki do pobrania:

Karta katalogowa “colorSENSOR CFS1”
Plik CAD modelu 3D czujnika colorSENSOR CFS1, STEP (ZIP, 57 KB)

W połączeniu z wysoką wydajnością kontrolerów CFO, oświetlenie pierścieniowe zapewnia jeszcze większą precyzję dzięki równomiernemu oświetleniu. Ta kompaktowa kombinacja może być stosowana uniwersalnie, ale nadaje się również do specjalnych rozwiązań (adaptacje specyficzne dla klienta). Jednorodne oświetlenie zapewnia korzyści głównie w przypadku silnie ustrukturyzowanych lub błyszczących metalicznych powierzchni, zapewniając jednocześnie najwyższą precyzję przy rozróżnianiu kolorów, takich jak odcienie bieli.

Charakterystyka:

 • Do tekstyliów, papieru, farb metalicznych, piasku, granulek lub przedmieszek
 • Do powierzchni strukturalnych i z efektem metalicznym
 • Jednorodne oświetlenie punktu pomiarowego
 • Maks. odległość robocza 100 mm (z powierzchniami odblaskowymi)
 • Bardzo precyzyjne pozycjonowanie punktu detekcji

Pliki do pobrania:


Karta katalogowa “colorSENSOR CFS2”
Plik CAD modelu 3D czujnika colorSENSOR CFS2, STEP (ZIP, 31 KB)

Czujnik transmisji umożliwia pomiar przezroczystych i półprzezroczystych produktów, takich jak filtry, folie i soczewki optyczne. Układ pomiarowy w świetle przechodzącym 180°:0°, w połączeniu z wydajnością kontrolerów CFO, zapewnia jeszcze większą precyzję. Wahania odległości między badanym obiektem a odbiornikiem lub oświetleniem nie mają zauważalnego wpływu na wynik pomiaru. Czujnik transmisji może być stosowany uniwersalnie, ale nadaje się również do specjalnych rozwiązań (dostosowanie do potrzeb klienta).

Charakterystyka:

 • Do folii, szkła, półprzezroczystych cieczy, butelek PET lub filtrów
 • Do powierzchni przezroczystych
 • Maks. odległość między odbiornikiem a nadajnikiem 40 mm
 • Dokładne pozycjonowanie nie jest konieczne

Pliki do pobrania:

Karta katalogowa “colorSENSOR CFS3”
Plik CAD modelu 3D czujnika colorSENSOR CFS3, STEP (ZIP, 185 KB)

Czujnik refleksyjny, w połączeniu z wydajnością kontrolerów CFO, zapewnia jeszcze bardziej precyzyjne rozróżnianie cech powierzchni materiałów. Układ pomiarowy w czujniku refleksyjnym nadajnika i odbiornika w zakresie 0°:0° umożliwia kontrolę jakości nie tylko na podstawie koloru, ale także w połączeniu z właściwościami odbicia powierzchni produktu. Jest to potrzebne na przykład podczas sortowania różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, stal, cyna, cynk, aluminium, mosiądz, złoto lub inne kolorowe części.

Charakterystyka:

 • 300 mm (dla powierzchni odbijających światło)

Pliki do pobrania:

Karta katalogowa “colorSENSOR CFS4”
Plik CAD modelu 3D czujnika colorSENSOR CFS4, STEP (ZIP, 322 KB)