APLIKACJE Przemysł motoryzacyjny: stanowisko testowe i kontrola produkcji

Przemysł motoryzacyjny: stanowisko testowe i kontrola produkcji

Od wielu lat Micro-Epsilon jest partnerem przemysłu motoryzacyjnego i jego dostawców. Niezależnie od tego, czy chodzi o stanowisko testowe, monitorowanie produkcji czy budowę zakładu – czujniki Micro-Epsilon zapewniają precyzyjne i niezawodne pomiary w wielu zastosowaniach. Globalnie zorganizowana firma Micro-Epsilon zapewnia efektywną współpracę z globalnym przemysłem motoryzacyjnym.

Kontrola koloru i sortowanie części dostawcy

Przed zamontowaniem przednich fartuchów czujniki koloru Micro-Epsilon sprawdzają, czy kolor mocowania pasuje do koloru nadwozia. Można zdefiniować różne grupy kolorów, aby objąć wszystkie powłoki.

Zapytaj o produkt

Analiza zachowania podczas otwierania tylnej klapy samochodu

Klapy tylne pojazdów silnikowych mogą być otwierane i zamykane automatycznie. Klapa tylna jest częściowo prowadzona ręcznie do kąta otwarcia około 15 stopni, a następnie otwiera się w pełni automatycznie. Po uderzeniu w ograniczniki klapa tylna nie może w widoczny sposób oscylować. Precyzyjne inklinometry INC5701D firmy Micro-Epsilon są wykorzystywane do dokładnej analizy tego zachowania podczas otwierania. Oprócz czujnika nachylenia INC5701D, pomiar został również przeprowadzony przy użyciu czujnika kąta obrotu jako odniesienia. Czujnik nachylenia ma go zastąpić. Podczas gdy oba systemy zapewniają precyzyjne i wiarygodne wartości pomiarowe, inklinometr Micro-Epsilon zapewnia znaczące korzyści podczas instalacji

Monitorowanie podawania blachy podczas prasowania

Podczas formowania w tłoczni wymagane jest wykrywanie obecności i wykrywanie dokładnej pozycji blachy. Dlatego laserowe czujniki triangulacyjne dokonują pomiarów na arkuszu pomiędzy matrycami. Wyzwaniem jest tutaj osiągnięcie wysokiej dokładności pomiaru w ciasnych przestrzeniach pomimo mgły olejowej, wibracji i wstrząsów. Ponieważ szczelina pomiarowa jest bardzo mała, średnica lasera musi być odpowiednio niska.

Zobacz produkt

Testy drogowe – Wykrywanie temperatury hamulców pod obciążeniem

Zachowanie hamulców pod wpływem temperatury odgrywa ważną rolę w rozwoju pojazdu. W szczególności czas nagrzewania i chłodzenia tarcz hamulcowych dostarcza informacji o skuteczności układu hamulcowego. W testach stanowiskowych i drogowych bezdotykowe czujniki temperatury firmy Micro-Epsilon mierzą zmiany temperatury podczas hamowania. Kompaktowa konstrukcja i krótki czas reakcji pirometrów umożliwiają uniwersalne zastosowanie w testach stanowiskowych i drogowych.

Zapytaj o produkt

Pomiary odległości w zadaniach pozycjonowania robotów

Nadwozie samochodu musi zatrzymać się dokładnie w zamierzonej pozycji. Jest to jedyny sposób na zapewnienie płynnego montażu przez robota, który musi poprowadzić kokpit między słupkami A i B do pojazdu. Prawidłowa pozycja, w której karoseria powinna się zatrzymać, jest określana przez czujniki laserowe czasu przelotu optoNCDT ILR1030-8/LC1 firmy MicroEpsilon. Są one szczególnie odpowiednie do tych i innych porównywalnych zastosowań ze względu na krótki czas reakcji. Czujnik znajduje się po tej samej stronie linii montażowej, co robot montażowy do instalacji kokpitu. Pomiary są wykonywane z częstotliwością 100 Hz na wysokości słupków A i B pojazdu i w odległości około 600 do 700 mm.

Zobacz produkt

Rozpoznawanie kolorów szwów we wnętrzach samochodów

Na linii montażowej znanego niemieckiego producenta samochodów, podobne części wnętrza samochodu muszą być odróżniane od siebie na podstawie odpowiedniego koloru szwu. Wcześniej, profesjonalni testerzy sprawdzali szwy wizualnie. Aby zautomatyzować ten proces i zoptymalizować go ekonomicznie, obecnie stosowane są czujniki colorSENSOR firmy Micro-Epsilon.

Zapytaj o produkt

Pomiar koloru akcesoriów samochodowych

Czujniki colorSENSOR CFO firmy Micro-Epsilon idealnie nadają się do tego rodzaju precyzyjnych pomiarów porównawczych kolorów, ponieważ niezawodnie rozpoznają różne kolory, umożliwiając jednocześnie 100% kontrolę jakości. Czujniki są jednorazowo kalibrowane do panujących warunków pomiarowych, takich jak oświetlenie otoczenia i odległość pomiarowa. Dlatego konieczna jest kalibracja podświetlającej diody LED. Czujnik jest kalibrowany do celu o najjaśniejszym odcieniu koloru. Aby uzyskać optymalne wyniki pomiaru również dla błyszczących powierzchni, oprócz kontrolera colorSENSOR CFO stosowany jest czujnik refleksyjny. Jest on ustawiony pod kątem 25 stopni do obiektu pomiarowego. Gwarantuje to, że odległości i kąty pozostają stałe.

Zapytaj o produkt

Kontrola koloru świateł LED w pojazdach

Kolor i intensywność świateł samochodowych muszą być rzetelnie kontrolowane przed montażem i dostawą. Należy również zapewnić jednorodną dystrybucję światła przy zmiennych partiach LED. colorCONTROL MFA to specjalny system testowy LED zaprojektowany do testowania niedostępnych i szeroko rozstawionych próbek testowych. Światłowody umożliwiają jednoczesny pomiar do 20 punktów pomiarowych.

Zapytaj o produkt

Pomiar przemieszczenia drgań w testach drogowych

W przemyśle motoryzacyjnym testowanie podwozia jest warunkiem wstępnym bezpieczeństwa jazdy. W tym przypadku wymagane są czujniki, które mogą również wytrzymać wysokie wymagania testów drogowych. Na przykład, czujniki linkowe są montowane równolegle do amortyzatorów w celu pomiaru przemieszczenia drgań, a dane są rejestrowane przy zmiennych właściwościach nawierzchni drogi. Uzyskany sygnał przemieszczenia jest różnicowany w celu obliczenia prędkości i przyspieszenia drgań.

WDS-MPM

Porównanie kolorów czujnika parkowania i karoserii

Elementy wyposażenia samochodu, takie jak czujniki parkowania, są malowane oddzielnie. Jednak podczas montażu nie może być różnicy w kolorze między czujnikiem parkowania a zderzakiem, co oznacza, że oba kolory muszą być identyczne. ColorSENSOR firmy Micro-Epsilon umożliwia bezpośrednie porównanie kolorów czujnika parkowania i tylnego zderzaka.

Zapytaj o produkt

Pomiar poziomu napełnienia w czujnikach temperatury oleju (OTS)

Po napełnieniu oleju przez dozownik, czujnik ILD1420-200 mierzy jego poziom. Jeśli jest on niższy niż 4 mm lub jeśli czujnik nie został w ogóle napełniony z powodu błędów produkcyjnych, jest on oceniany jako NOK i sortowany z linii produkcyjnej. Ponieważ czujniki temperatury oleju mają bardzo wąską średnicę wewnętrzną wynoszącą zaledwie 4 mm i badaną głębokość 28 mm, stosowany jest zakres pomiarowy 200 mm. Gwarantuje to, że laser może niezawodnie mierzyć w rurce napełniającej.

Zobacz produkt

Pomiar zadziorów na krawędziach blachy w produkcji karoserii

Aby uniknąć korozji, ciągłe i bezbłędne zabezpieczenie antykorozyjne jest krytycznym czynnikiem w procesie lakierowania. Ponieważ grubość nałożonej farby na zadziorach można określić tylko w trudnych warunkach, decydującą zaletą jest rozpoznanie zadziorów na wczesnym etapie procesu produkcyjnego przed nałożeniem ochrony antykorozyjnej i innych warstw farby.

W przeciwieństwie do rozwiązań stacjonarnych, które umożliwiają wyrywkowy test, Micro-Epsilon oferuje system scanCONTROL 2910-10/BL Plug and Play, który zapewnia wymaganą precyzję dzięki wysokiej rozdzielczości punktowej wynoszącej około 8 µm wzdłuż linii lasera, aby niezawodnie rozpoznawać zadziory nawet podczas pomiarów w linii.

Zobacz produkt

W pełni zautomatyzowana kontrola defektów lakieru karoserii samochodowych i osprzętu

Szczególnie w przypadku błyszczących powierzchni oczekuje się bezbłędnego łańcucha produkcyjnego, aby nadać produktowi końcowemu wyrafinowany wygląd. Do w pełni automatycznego wykrywania defektów na karoseriach i osprzęcie stosowany jest system inspekcji reflectCONTROL. System wyświetla na powierzchni wzór w paski. Odchylenia spowodowane wadami są rejestrowane przez dwie kamery i oceniane za pomocą oprogramowania.

Zapytaj o produkt

Laserowy skaner profili do montażu kokpitów w samochodach

W pełni lub półautomatyczny montaż modułów kokpitu w przemyśle motoryzacyjnym wymaga narzędzia chwytakowego do precyzyjnego pozycjonowania części montażowych. Ponieważ skanery laserowe przejmują zadania związane z pomiarem i pozycjonowaniem, każdy moduł kokpitu jest indywidualnie dopasowywany do danego nadwozia samochodu. Skanery laserowe Micro-Epsilon są szczególnie odpowiednie do tych zadań pomiarowych ze względu na swoje funkcje SMART oraz wyjątkowo małą i lekką głowicę pomiarową. Można je łatwo zainstalować na robocie lub manipulatorze. Korzystając z funkcji SMART, parametryzację czujników można przeprowadzić bez dodatkowych komponentów sprzętowych za pośrednictwem sieci Ethernet. Ponadto zmierzone wartości mogą być wizualizowane i przesyłane bezpośrednio do kontrolera.

Precyzyjny laserowy czujnik profilu scanCONTROL ocenia cały profil wewnętrznie i przesyła wartości pomiarowe przez Ethernet do systemu sterowania. Umożliwia to siłownikom zmianę pozycji osi chwytaka w celu zamontowania modułu kokpitu w idealnej pozycji w karoserii samochodu. Po zamocowaniu kokpitu czujnik określa pozycję montażową kokpitu, która służy jako dowód jakości dla każdego pojazdu. Dla całego procesu, w tym montażu kokpitu, wymagany jest niezwykle krótki czas cyklu, krótszy niż jedna minuta. Niezależnie od warunków powierzchniowych, czujniki zapewniają wiarygodne wartości pomiarowe niezależnie od tego, czy stosowane są jasne czy ciemne farby, różne poziomy połysku, zmienne struktury powierzchni i niestabilne warunki oświetlenia otoczenia. Czujnik automatycznie dostosowuje ekspozycję.

Zobacz produkt

Pomiar deformacji tarczy hamulcowej (zmiana grubości tarczy)

Dzięki capaNCDT DTV, Micro-Epsilon opracował gamę produktów, które są specjalnie wykorzystywane do bezkontaktowego wykrywania zmian grubości tarczy hamulcowej. Pomiary grubości tarcz hamulcowych mogą być przeprowadzane na stanowiskach testowych, w testach drogowych lub w warsztatach samochodowych przy użyciu bezkontaktowych, pojemnościowych czujników przemieszczenia, które wykrywają grubość tarczy hamulcowej z obu stron.

Zobacz produkt

Pomiar ruchu komponentów w testach drogowych

Podczas testów drogowych potężne skanery profili laserowych i zminiaturyzowane czujniki laserowe rejestrują drgania o niskiej częstotliwości i ruch komponentów w przestrzeni montażowej. Sprawdzają one na przykład, w jaki sposób podzespoły poruszają się podczas jazdy lub jak odwzorowana jest krzywa obwiedni układu wydechowego lub wału kardana.

Zobacz produkt

 

Wykrywanie wad powierzchniowych

Oprócz wymagań wizualnych, panele przyrządów muszą również spełniać wymagania funkcjonalne i bezpieczeństwa. Często poduszka powietrzna pasażera ma z góry określoną linię przerwania, która jest generowana za pomocą lasera. Ten “słaby punkt” zapewnia bezpieczne otwarcie poduszki powietrznej na ustalonej linii przerwania. Mogą pojawić się ślady zapadnięcia, które można rozpoznać w określonych warunkach oświetleniowych. W celu rozpoznania tych wad stosuje się systemy kontroli surfaceCONTROL, które umożliwiają szybką i obiektywną ocenę cech wszelkich odchyleń kształtu, zarówno na powierzchniach ziarnistych, jak i gładkich.

Zobacz produkt

Kontrola powierzchni paneli instrumentów

Dzięki czujnikowi surfaceCONTROL2500 3D firmy Micro-Epsilon, rozproszone powierzchnie odbijające światło mogą być kontrolowane bezdotykowo przy użyciu danych 3D. Pozwala to na wyraźną i automatyczną identyfikację lokalnych odchyleń powierzchni. Wreszcie, możliwa jest obiektywna ocena komponentu. Z tego powodu system kontroli powierzchni surfaceCONTROL2500 jest również wykorzystywany do kontroli części wewnętrznych w produkcji samochodów.

Zobacz produkt

Kontrola powierzchni osprzętu samochodowego

Wysokie standardy jakości i wygląd produktów są kluczowymi czynnikami w każdym sektorze przemysłu. Widoczne części posiadające niepożądane wady sugerują niską jakość. Szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym stosowane są czujniki optyczne, które przeprowadzają niezawodną kontrolę elementów mocujących w samochodach, takich jak klapki wlewu paliwa i klapki wlewu paliwa. Czujnik 3D surfaceCONTROL2500 firmy Micro-Epsilon mierzy i analizuje komponenty po ich wyprodukowaniu i przed etapami przetwarzania w celu wczesnego rozpoznania wad.

Zobacz produkt

Monitorowanie głębokości tłoczenia

W maszynach wytłaczających identyfikatory karoserii są wybijane w ramie pojazdu. Głębokość wytłoczenia musi mieścić się w określonym zakresie tolerancji. Aby ustawić narzędzie do wytłaczania, laserowe czujniki triangulacyjne firmy Micro-Epsilon wykrywają odległość między narzędziem do wytłaczania a komponentem. Po zakończeniu wytłaczania czujnik mierzy profil wytłoczenia i upewnia się, że wszystkie znaki zostały wytłoczone na wymaganą głębokość.

Zobacz produkt

Pomiar szczeliny w procesach odlewania ciśnieniowego aluminium

W procesie odlewania ciśnieniowego aluminium ciekłe aluminium jest wlewane do form pod wysokim ciśnieniem i z dużą prędkością. Wysokie ciśnienie działa na zamkniętą formę i rozpycha ją, dlatego podczas odlewania mogą pojawić się odpryski i zadziory. Aby zmierzyć ruch form wywołany ciśnieniem, czujniki wiroprądowe wykrywają zmianę odległości. Te wytrzymałe czujniki zapewniają wiarygodne wyniki pomiarów pomimo wysokich temperatur, ciśnienia otoczenia i zanieczyszczonej szczeliny pomiarowej.

Zobacz produkt

Pomiar szczelin w montażu zrobotyzowanym

W nowoczesnych liniach produkcyjnych skanery laserowe scanCONTROL są wykorzystywane do niezawodnej i szybkiej kontroli wielkości szczelin w karoserii samochodowej. Dzięki kompensacji powierzchni możliwe są pomiary na szerokiej gamie lakierów karoserii.

Zobacz produkt

Monitorowanie temperatury akumulatorów napędowych podczas obsługi i transportu

Kamera termowizyjna o wysokiej rozdzielczości, thermoIMAGER TIM QVGA firmy Micro-Epsilon, monitoruje właściwości termiczne akumulatorów napędowych podczas rozładowywania lub na przenośniku taśmowym. W przypadku tego zadania pomiarowego kamera jest montowana stacjonarnie lub prowadzona do punktu pomiarowego za pomocą ramienia robota. Dzięki pojedynczemu, bezdotykowemu pomiarowi, kamera wykrywa profil temperatury całej powierzchni akumulatora. Pojedynczy pomiar wystarcza do niezawodnego zidentyfikowania ewentualnych gorących punktów i defektów na akumulatorze. Dzięki częstotliwości odświeżania wynoszącej 80 Hz można osiągnąć krótkie czasy cyklu i wysoką przepustowość.

Zapytaj o produkt

Rozróżnienie tarcz hamulcowych

Podczas obróbki tarcz hamulcowych do samochodów, przed każdym etapem produkcji należy wybrać odpowiednią tarczę hamulcową, aby przypisać je do różnych modeli producenta. Do rozpoznawania i klasyfikowania tarcz hamulcowych wykorzystywane są skanery laserowe. Wyzwanie związane z rozróżnianiem tarcz hamulcowych polega na tym, że obiekty testowe są takie same pod względem kształtu, wysokości i średnicy. Skanery laserowe gapCONTROL są używane do stuprocentowego rozpoznawania i późniejszego sortowania. Jedyną cechą wyróżniającą jest szczelina między dwiema tarczami wentylacyjnymi, która oznacza odpowiedni model producenta.

Zobacz produkt

Pomiar wzniosu zaworów w cylindrze MultiAir

Procedura siłownika MultiAir opatentowana przez FIAT / Schaeffler steruje poszczególnymi zaworami niezależnie od wałka rozrządu. Elektrohydrauliczny system sterowania zapewnia w pełni zmienne sterowanie zaworami.

W związku z tym skok i czas otwarcia/zamknięcia zaworu wlotowego można dowolnie kontrolować. Zmniejsza to zużycie paliwa i emisję CO2 przy jednoczesnym zwiększeniu osiągów silnika i momentu obrotowego.

Podczas kontroli końcowej komponentów MultiAir, stanowisko testowe symuluje warunki panujące wewnątrz silnika. Czujniki wiroprądowe firmy Micro-Epsilon mierzą dokładny skok zaworu. 

Zobacz produkt

Zachowanie silnika spalinowego na stanowisku testowym

Czujniki wiroprądowe firmy Micro-Epsilon są uważane za sprawdzone przyrządy pomiarowe na stanowisku testowym silników spalinowych. Zarówno w trybie holowania, jak i w trybie odpalania, czujniki wykrywają różne wielkości, które przyczyniają się do poprawy charakterystyki silnika. Czujniki wiroprądowe eddyNCDT wyróżniają się w szczególności wysoką dokładnością pomiaru w trudnych warunkach panujących w silniku.

Zobacz produkt

Wykrywanie położenia karoserii na linii produkcyjnej

Zanim samochód wyjdzie z karoserii, przechodzi przez liczne stacje produkcyjne, w których przeprowadzane są w pełni zautomatyzowane etapy przetwarzania. Aby umożliwić robotom przetwarzającym rozpoznanie dokładnej pozycji karoserii, kilka laserowych czujników triangulacyjnych mierzy karoserię i przesyła dane o pozycji do kontrolera robota.

Zobacz produkt