Aplikacje – Monitorowanie konstrukcji i produkcja materiałów budowlanych

Monitorowanie konstrukcji i produkcja materiałów budowlanych

Ze względu na rosnące wymagania, konstrukcje infrastrukturalne podlegają coraz większym obciążeniom i muszą być stale oceniane pod kątem bezpieczeństwa i żywotności. W związku z tym wymagane są czujniki, które dostarczają wiarygodnych informacji dotyczących bezpieczeństwa nośnego, użytkowalności i bezpieczeństwa zmęczeniowego. Micro-Epsilon oferuje liczne czujniki do kontroli, monitorowania i automatyzacji konstrukcji, a także do testów inline w produkcji materiałów budowlanych. Czujniki te imponują stabilnością, precyzją i wytrzymałością w trudnych warunkach.

Monitorowanie odległości na mostach i turbinach wiatrowych

Laserowe czujniki odległości optoNCDT ILR2250 są wykorzystywane do pomiarów odległości na mostach, budynkach, a także turbinach wiatrowych. Ich niewielka waga i kompaktowa konstrukcja pozwalają na przymocowanie czujników do dronów. Pomiary z powietrza umożliwiają nie tylko kontrolowane ustawianie ostrości kamer, ale także określanie wymiarów budynków.

Zobacz produkt

Automatyczna kontrola temperatury i wentylacji

Kamery na podczerwień thermoIMAGER, które wykrywają temperaturę elewacji od wewnątrz, są wykorzystywane do dedykowanej kontroli temperatury. Kamerę można dostosować do odpowiedniego pola widzenia za pomocą różnych obiektywów. Zaawansowane oprogramowanie umożliwia definiowanie dowolnych pól pomiarowych i wartości granicznych. Kamera termowizyjna jest podłączona do systemu ogrzewania lub wentylacji, który kontroluje temperaturę na podstawie danych o temperaturze i reguluje temperaturę w tych obszarach, w których występuje odchylenie od wartości docelowej. Kamery są używane w hotelach, domach towarowych i rezydencjach dla seniorów.

Zapytaj o produkt

Kontrola krawędzi wstęgi w produkcji płyt gipsowo-kartonowych

W przypadku automatycznego cięcia płyt gipsowo-kartonowych prawidłowe podawanie płyt ma kluczowe znaczenie dla dokładności wymiarowej. Do wykrywania krawędzi wstęgi stosuje się mikrometry laserowe optoCONTROL, które są montowane na krawędziach wstęgi transportowej. Mikrometry stale mierzą krawędź wstęgi i wykrywają przekrzywione przychodzące arkusze, które są następnie doprowadzane do prawidłowej pozycji. Dzięki dużemu zakresowi pomiarowemu i wysokiej szybkości pomiaru, mikrometry laserowe mogą być zintegrowane w sposób bezpieczny dla procesu.

Zobacz produkt

Testy obciążeniowe na stanowisku testowym wirnika

Łopaty wirnika turbin wiatrowych są sprawdzane na stanowiskach testowych, które symulują rzeczywiste obciążenia powodowane przez wiatr i warunki pogodowe. Końcówka łopaty wirnika może zostać odkształcona nawet o 10 m z powodu obciążeń mechanicznych. Do monitorowania odkształceń na stanowisku testowym wykorzystywanych jest kilka czujników linkowych. Dwa czujniki na punkt trakcji mierzą ugięcie i skręcenie łopaty wirnika. W tym zadaniu pomiarowym czujniki linkowe działają z zakresami pomiarowymi od 3 do 10 m. Wyjściowy sygnał cyfrowy jest wykorzystywany do dalszych symulacji.

Zobacz produkt

Ruchy gondoli

Zmiany odległości między gondolą a podłożem są wykorzystywane do monitorowania kołysania się wieży. W tym celu laserowe czujniki odległości optoNCDT ILR2250 są montowane w gondoli i mierzą odległość do podłoża. Ich wysoka stabilność sygnału nawet na słabo odbijających powierzchniach zapewnia wiarygodne wyniki pomiarów.

Zobacz produkt

Pomiar grubości wełny mineralnej

Oprócz jednorodnej struktury materiału, grubość jest cechą jakościową zapewniającą utrzymanie właściwości izolacyjnych wełny mineralnej. Na końcu linii produkcyjnej wstęgi są przycinane i frezowane do standardowej grubości. Aby zoptymalizować wysiłek produkcyjny i zmniejszyć ilość odpadów, grubość materiału jest mierzona na dwóch torach przed frezem. Pozwala to na optymalizację grubości wstępnej bez wpływu na wynik końcowy. Do pomiaru grubości wykorzystywane są dwa czujniki laserowe optoNCDT. Jeśli ze względów bezpieczeństwa konieczne jest zachowanie większych odległości, stosowane są laserowe czujniki odległości optoNCDT ILR2250. Grubość jest obliczana na podstawie odległości od wełny mineralnej do czujnika i wspornika. Zmierzone dane są następnie przesyłane do systemu sterowania.

Zobacz produkt

Czujniki przemieszczenia

Czujniki laserowe dalekiego zasięgu

Pomiar koloru proszku cementowego

Podczas produkcji proszku cementowego mogą wystąpić przebarwienia związane z procesem. Kolor może zmienić się na szary lub różowy, co jest wskaźnikiem jakości produkcji. Proszek jest transportowany na przenośniku taśmowym i może być testowany po wstępnym schłodzeniu. Jeśli kolor mieści się w zakresie referencyjnym, następuje dalsze chłodzenie; jeśli kolor odbiega od wartości referencyjnej, proszek jest usuwany z procesu.

Zapytaj o produkt

Kontrola koloru w procesach taśmowych

W procesach taśmowych do produkcji materiałów izolacyjnych i płyt gipsowo-kartonowych, mierniki colorSENSOR CFO są używane do monitorowania koloru. Dzięki wysokiej dokładności czujniki wykrywają nawet niewielkie odchylenia kolorystyczne. Kontrola koloru jest stosowana w różnych dziedzinach i może być wykorzystywana do kontroli obecności, wykrywania ciał obcych i kontroli procesu.

Zapytaj o produkt

Kontrola koloru cieczy

Mierniki colorSENSOR CFO służą do oceny wody przemysłowej i innych cieczy. Mierzą one kolor cieczy z zewnątrz w oparciu o zasadę światła przechodzącego. Specjalne modele mierzą również od wewnątrz. Wysoka dokładność czujnika umożliwia niezawodne wykrywanie nawet najmniejszych odchyleń. W ten sposób można wykryć zmętnienie, obce ciecze lub stopień czystości różnych cieczy.

Zapytaj o produkt

Pomiar poziomu napełnienia w silosach

Dokładny pomiar ilości materiału sypkiego lub granulatu z tworzywa sztucznego jest decydującym czynnikiem dla sprawnego przebiegu procesów produkcyjnych i logistycznych. Aby uniknąć przestojów w produkcji spowodowanych brakiem materiału, poziom napełnienia w silosach magazynowych jest wykrywany automatycznie. Laserowe czujniki odległości firmy Micro-Epsilon imponują wysoką dokładnością pomiaru. Te laserowe czujniki są montowane na suficie silosu i mierzą w sposób ciągły aż do dna silosu. Laserowe czujniki odległości precyzyjnie mierzą odległość między czujnikiem a materiałem sypkim lub granulatem i przesyłają zmierzoną wysokość do systemu sterowania.

Zobacz produkt

Testy geometryczne materiałów budowlanych

Podczas opracowywania wysokowydajnych materiałów budowlanych przeprowadzane są liczne testy materiałowe. Indukcyjne czujniki przemieszczenia firmy Micro-Epsilon są wykorzystywane do testów geometrycznych. Czujniki te są niezwykle wytrzymałe i imponują wysoką dokładnością pomiaru. Odpowiedni kontroler MSC to rozwiązanie wielokanałowe, które umożliwia synchroniczne rejestrowanie kilku sygnałów pomiarowych.

Zobacz produkt

Wykrywanie czarnego lodu dla automatycznych systemów kierowania ruchem

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w punktach istotnych dla bezpieczeństwa, na przejściach dla pieszych instalowane są bezkontaktowe pirometry na podczerwień. Dzięki dużej odległości pomiarowej, termoMETER firmy Micro-Epsilon rejestruje temperaturę gruntu z bezpiecznej odległości i zapewnia wysoką dokładność pomiaru. Gdy zaczyna się oblodzenie, pirometry wysyłają sygnał do systemu kontroli ruchu, który przekształca go w ostrzeżenie o oblodzeniu lub regulację prędkości na znakach drogowych. Oprócz przejść dla pieszych, pirometry są również używane na mostach autostradowych i drogowych lub na odcinkach dróg, na których często występuje czarny lód.

Zapytaj o produkt

Pomiar wysokości podnoszenia w podnośnikach do dużych obciążeń

Podpory na mostach muszą być od czasu do czasu odnawiane. Podpory przenoszą ciężar konstrukcji nośnej mostu oraz pochłaniają drgania i rozszerzenia mostu. Ponieważ właściwości łożysk gumowych zmieniają się w czasie, należy je regularnie wymieniać. Podczas takich prac konserwacyjnych filary mostu są podnoszone o 10 do 15 mm za pomocą wytrzymałych podnośników. Po zakończeniu prac konserwacyjnych konstrukcja nośna jest opuszczana na nowe podpory. Podczas podnoszenia mostów ważne jest, aby proces podnoszenia był całkowicie synchroniczny, aby na most nie działały siły skręcające. Dlatego w każdym podnośniku do dużych obciążeń zintegrowany jest czujnik linowy, który zgłasza aktualny skok do systemu sterowania.

Zobacz produkt

Testowanie koloru szkła fasadowego inline

Kolor szkła jest kluczową i wizualnie wyróżniającą cechą wielu różnych produktów szklanych. Czujniki koloru firmy Micro-Epsilon są wykorzystywane do powlekania szkła fasadowego w celu sprawdzenia koloru i odcienia podczas procesu produkcyjnego. W tym celu czujniki colorCONTROL ACS3 są stosowane w układzie kątowym i dokonują pomiaru na taflach szkła. Dzięki wysokiej dokładności czujniki dostarczają informacji o stopniu zabarwienia. Systemy colorCONTROL ACS są przeznaczone do monitorowania inline i są używane bezpośrednio na linii produkcyjnej.

 

Inspekcja budynków przy użyciu endoskopów

Endoskopy techniczne firmy Micro-Epsilon są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagana jest kontrola zapobiegawcza lub planowa. Endoskopy nadają się do użytku mobilnego i są bardzo przyjazne dla użytkownika. Endoskop wideo XLED PRO DUAL VIEW jest preferowanym narzędziem do inspekcji konstrukcji budowlanych lub materiałów budowlanych. Ten endoskop działa z dwiema zintegrowanymi kamerami, które mogą być używane z bezpośrednim (0°) lub bocznym (90°) kierunkiem widzenia. Te kierunki widzenia mogą być wyświetlane pojedynczo lub w połączeniu na jednym monitorze. Nie ma potrzeby pracochłonnej wymiany soczewek, wielokrotnego wyszukiwania obszaru problemowego lub powtórnej kontroli wzrokowej. Endoskopy Eltrotec zapewniają wiarygodne i szybkie wyniki, które mogą być przesyłane przez WiFi w czasie rzeczywistym i/lub zapisywane na chipie.

Poziomica pojemnościowa do precyzyjnych pomiarów położenia

Pojemnościowy system niwelacji hydrostatycznej CHLS4 firmy Micro-Epsilon oparty jest na zasadzie poziomu węża i służy do monitorowania zmian wysokości części budynków i systemów rurowych. System czujników wykrywa drobne zmiany wysokości poprzez zmiany skorelowanego poziomu wody z dokładnością poniżej mikrona. CHLS4 jest stosowany na przykład w akceleratorach cząstek. Ponieważ zmiana położenia musi być ponownie zrównoważona, do bloków przymocowane są siłowniki, które korygują odpowiednie podpory o zmierzoną różnicę wysokości. Siłowniki te muszą być również sterowane za pomocą czujników pojemnościowych.

Zobacz produkt

Dokładność wymiarowa bram segmentowych

Poszczególne sekcje bram segmentowych są łączone na pióro i wpust. W celu zapewnienia szczelnego i trwale elastycznego połączenia, zgodność z wymiarami nominalnymi ma decydujące znaczenie. Silne różnice temperatur prowadzą do zakleszczenia, a w konsekwencji do słabego dopasowania bramy, jeśli wymiary są niedokładne. Dlatego też precyzyjna kontrola profili pióro-wpust jest ważna dla zapewnienia zgodności z tolerancjami produkcyjnymi. Pomiar wykonywany jest za pomocą laserowych skanerów profili scanCONTROL. W profilu definiowany jest punkt zaczepienia, który stanowi punkt odniesienia dla wszystkich obliczeń. W rezultacie można skompensować wszystkie wahania w procesie produkcji taśm. Wyniki są przesyłane do pomieszczenia kontrolnego linii produkcyjnej.

Zobacz produkt

Pomiary na fundamentach turbin wiatrowych

Aby wykryć ruchy wieży turbiny wiatrowej, kilka laserowych czujników triangulacyjnych mierzy odległość od pierścienia podstawy do fundamentu. Ze względu na wysoką szybkość i dokładność pomiaru, zmiany są niezawodnie wykrywane. W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości granicznych system jest wyłączany, aby zapobiec uszkodzeniom. W zależności od liczby zainstalowanych czujników można dokonać szczegółowej oceny zachowania drgań.

Zobacz produkt

Zapewnienie jakości w produkcji podkładów kolejowych

Systemy pomiarowe 3D są wykorzystywane do kontroli jakości podkładów kolejowych na linii produkcyjnej. Systemy te składają się z konstrukcji bramowej zamontowanej na stacji formującej nad systemem przenośników. Dwa laserowe czujniki profilu scanCONTROL poruszają się wzdłuż osi suwnicy i skanują podkłady od góry. Oprogramowanie służy do kompilacji danych w obraz 3D i określenia określonych wartości pomiarowych. Dane pomiarowe podkładów są przypisywane do odpowiednich form metalowych i przechowywane w bazie danych. Ponadto bezdotykowe czujniki temperatury firmy Micro-Epsilon monitorują temperaturę powierzchni podkładów na całej linii produkcyjnej.

Zobacz produkt

Monitorowanie temperatury w produkcji materiałów izolacyjnych

Podczas produkcji rur izolowanych termicznie monitorowana jest temperatura, aby zapobiec uszkodzeniom i pożarom. Materiały izolacyjne często zawierają gorące cząstki i kamienie, które mogą spowodować pożar. Kamery termowizyjne Micro-Epsilon są zatem wykorzystywane do monitorowania temperatury rur z bezpiecznej odległości. Hotspoty można zdefiniować za pomocą oprogramowania TIMConnect. Po przekroczeniu temperatury granicznej wysyłany jest sygnał alarmowy.

Zapytaj o produkt

Monitorowanie wydłużenia rurociągów

Rurociągi w elektrowniach są narażone na wysokie ciśnienia i temperatury. Te ekstremalne obciążenia powodują wibracje rur i skutkują wydłużeniem termicznym do 1 m w niektórych punktach. Aby skompensować te termiczne przemieszczenia rur, stosuje się stałe wieszaki. Czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon niezawodnie i bezpiecznie przesyłają informacje o ruchu do centrum sterowania. Laserowe czujniki odległości optoNCDT ILR2250 są zalecane do monitorowania z dużej odległości.

Zobacz produkt

Monitorowanie ugięcia stropów betonowych

Czujniki laserowe firmy Micro-Epsilon są używane do pomiaru ugięcia płyt betonowych podczas odlewania. W zależności od wymagań dotyczących dokładności i zakresu pomiarowego stosowane są laserowe czujniki triangulacyjne lub laserowe czujniki odległości. Czujniki te wykrywają i rejestrują ugięcie z wysoką precyzją. Jeśli ugięcie przekracza zdefiniowane wartości graniczne, instalowane są dodatkowe podpory.

Laserowe czujniki przemieszczenia

Czujniki laserowe dalekiego zasięgu

Monitorowanie położenia elewacji podczas prac budowlanych

Czujniki laserowe optoNCDT ILR2250 są używane do pomiarów odległości wymienionych fasad. Czujniki te zapewniają wysoką dokładność pomiaru nawet na słabo odbijających powierzchniach, takich jak mur. Ze względu na duży zakres pomiarowy, mierzą odległość do wybranych punktów elewacji nawet z dużej odległości. W ten sposób można szybko wykryć ruchy muru spowodowane przez maszyny budowlane lub obciążenia. Wartości odległości są rejestrowane i wysyłane jako sygnał alarmowy w przypadku odchyleń od wartości granicznych.

Zobacz produkt

Monitorowanie wpływu pływów na budynki

Wodoodporne czujniki wiroprądowe służą do monitorowania wpływu pływów na stare budynki. Czujniki dokonują pomiaru na metalowym obiekcie pomiarowym, który jest przymocowany do budynku. Solidna konstrukcja czujnika i dodatkowe uszczelnienie umożliwiają nawet pomiary przez dłuższy czas w słonej wodzie.

Zobacz produkt

Monitorowanie rozszerzalności cieplnej betonowych ścian

Elektrotermiczne systemy magazynowania energii są wypełnione skałami wulkanicznymi, które pochłaniają nadmiar energii w postaci ciepła i uwalniają ją z powrotem do sieci energetycznej w razie potrzeby. Kamienie lawy wypełniają zbiornik wykonany ze zbrojonego betonu. Ze względu na rozszerzalność cieplną, żelbetowy zbiornik musi być stale monitorowany. W tym celu laserowe czujniki odległości optoNCDT ILR2250 wykrywają najmniejsze ruchy żelbetowych ścian. Zmierzone wartości są przesyłane do sterownika PLC za pośrednictwem interfejsu analogowego. Jeśli wartość zadana zostanie przekroczona, dopływ energii do kamieni zostanie natychmiast zatrzymany.

Zobacz produkt

Monitorowanie kołysania wieży w turbinach wiatrowych

Turbiny wiatrowe są narażone na duże naprężenia spowodowane kołysaniem. Aby uniknąć uszkodzeń i przestojów, kołysanie wieży jest stale monitorowane. Czujniki nachylenia i przyspieszenia firmy Micro-Epsilon wykrywają kołysanie wieży z najwyższą precyzją. Czujniki zapewniają stabilne wyniki pomiarów nawet przy dużych wahaniach temperatury.