APLIKACJE Automatyzacja

Automatyzacja

Coraz większa sieciowość w automatyzacji fabryk i zakładów wymaga natychmiastowej dostępności wszystkich istotnych informacji operacyjnych. Inteligentne połączenie rozwoju, produkcji i logistyki jest tutaj głównym wyzwaniem. Inteligentne czujniki Micro-Epsilon zapewniają optymalną integrację i łączenie w sieć maszyn i procesów dzięki wszechstronnym interfejsom przemysłowym i algorytmom oceny. Dzięki wysokiej precyzji czujniki często zastępują przełączniki, aby szybciej i dokładniej reagować na zdarzenia.

Kontrola wymiarów belek

Do pomiaru grubości i szerokości płyt, desek i belek wykorzystywane są dwa czujniki laserowe optoNCDT.

Jeśli ten układ zostanie uzupełniony o dodatkowe czujniki, jeden zsynchronizowany proces pomiarowy może łączyć kontrolę skręcania z kontrolą wymiarów.

Zobacz produkt

Kontrola koloru i sortowanie części dostawcy

Przed zamontowaniem przednich fartuchów czujniki koloru Micro-Epsilon sprawdzają, czy kolor mocowania pasuje do koloru nadwozia. Można zdefiniować różne grupy kolorów, aby objąć wszystkie powłoki.

Zapytaj o produkt

Wykrywanie in-line folii ochronnej na ramach okiennych z PVC

Firma “Schüco” produkuje ramy okienne z PVC. Profile PVC są wyposażone w folię ochronną po ich wytłoczeniu. Folia ta chroni ramy przed zarysowaniami i zabrudzeniami. System pomiaru koloru colorCONTROL ACS7000 sprawdza, czy folia ochronna została prawidłowo nałożona.

Zapytaj o produkt

Pomiar koloru desek podłogowych

Plastikowe panele podłogowe są wykonane z kolorowych granulek i kształtowane metodą głębokiego tłoczenia. Po zakończeniu procesu produkcji należy zagwarantować, że kolor desek podłogowych jest jednolity i nie występują żadne różnice kolorystyczne.

Zapytaj o produkt

Kontrola pozycji płyty

Podczas drukowania drewna z dekorami, mikrometry optoCONTROL są używane do kontroli pozycji płyty. Zapobiega to kolizji głowicy drukującej z płytą. Te laserowe mikrometry mierzą bezpośrednio na drewnie i monitorują narzędzia.

Zapytaj o produkt

Orientacja drewnianych desek

We w pełni zautomatyzowanych tartakach pozycja drewnianych desek przed cięciem musi być określona, aby można je było precyzyjnie przyciąć. Laserowe czujniki przemieszczenia Micro-Epsilon wykrywają położenie desek z dwóch stron i przesyłają informację o ich położeniu do sterownika.

Zobacz produkt

Kalibracja osi robota

Roboty przemysłowe stały się niezbędne w nowoczesnych zakładach produkcyjnych ze względu na ich niezawodność i dużą szybkość. Podczas konfiguracji, a także w regularnych odstępach czasu w ramach zapewnienia jakości, osie robota muszą być regulowane. Elektroniczne sondy regulacyjne zastąpiły już sondy mechaniczne. Sondy pomiarowe zamontowane na osiach robota rejestrują punkt zerowy podczas obrotu osi za pomocą końcówki sondy. Zintegrowany układ elektroniczny ocenia sygnał sondy i przesyła sygnał przełączający do sterownika robota.

Zobacz produkty:
Mierniki induSENSOR DTA

Czujniki indukcyjne

Kontrola reliefu drewnianej deski podłogowej

Skanery laserowe Micro-Epsilon są używane do kontroli reliefów drewna. Sprawdzają głębokość rowka i zapewniają wiarygodne wyniki pomiarów niezależnie od rodzaju drewna.

Zobacz produkt

Rozpoznawanie kolorów frontów kuchennych

Aby zapewnić spójny kolor różnych paneli frontowych, stosowane są czujniki koloru firmy Micro-Epsilon. Czujniki sprawdzają kolor frontów kuchennych w zakładzie lakierniczym. Czujniki koloru zapewniają, że odcień koloru mieści się w określonych tolerancjach. Nawet najmniejsze odchylenia kolorystyczne niezauważalne dla ludzkiego oka mogą być niezawodnie wykryte.

Zapytaj o produkt

Kontrola profili parkietów i listew przypodłogowych

Skanery laserowe Micro-Epsilon są wykorzystywane do pomiaru profili desek parkietowych i listew przypodłogowych. Kontrolują one cechy geometryczne, takie jak wysokość rowka, wymiary szczeliny i wymiary bezwzględne, aby zapewnić jednorodną jakość produktu.

Zobacz produkt

Pomiar 3D sprężyn śrubowych

Qsigma zaprojektowała Spring Measurement System (SMS) do precyzyjnego pomiaru 3D sprężyn śrubowych i innych komponentów. Jest on wykorzystywany między innymi do opracowywania prototypów i 100% kontroli części seryjnych. SMS automatycznie identyfikuje sprężynę, ocenia kontur drutu i określa średnicę drutu, nawet jeśli podlega on silnym wahaniom.

Czujnik scanCONTROL 2950 posiada duże pole pomiarowe zarówno w kierunku Z, jak i X. Umożliwia to niezwykle szybkie skanowanie sprężyn do wysokości 70 cm i promieniowo do 30 cm. Szeroki zakres w połączeniu z wysoką gęstością punktów umożliwia precyzyjną ocenę średnicy drutu.

Zobacz produkt

Zautomatyzowany pomiar szyn kolejowych

Firma Mills CNC jest dostawcą obrabiarek. Wykorzystuje ona czujniki laserowe MicroEpsilon do automatycznej kontroli dużych, walcowanych na gorąco płyt kolejowych wykonanych ze stali. Płyty te łączą ze sobą dwie szyny i muszą być tak proste i płaskie, jak to tylko możliwe. W celi automatyzacji obrabiarek opracowanej przez Mills CNC specjalnie do tego zadania, określane jest zarówno wygięcie, jak i skręcenie blach. Do tego zadania pomiarowego na robocie zamontowano czujnik optoNCDT 1750 Micro-Epsilon o dużym zakresie pomiarowym wynoszącym 750 mm. Kompaktowa konstrukcja czujnika i bezpośrednie wyjście danych bez zewnętrznych sterowników umożliwiają łatwą integrację.

Zobacz produkt

Pomiar kolorów RAL (wachlarze kolorów K1/K5)

Kolory RAL to znormalizowane kolory, z których każdy ma przypisany jednoznaczny numer. Pomagają one w precyzyjnym określaniu kolorów. Kolory RAL są używane w niemal każdej dziedzinie, w której maluje się powierzchnie lub wytwarza kolorowe produkty. Te próbki kolorów służą jako wartości referencyjne na końcu procesu produkcyjnego podczas kontroli jakości, a także do celów porównawczych. Na przykład w tej aplikacji rozróżniane są dwa odcienie czerwieni, zieleni i bieli z palety RAL K1 i RAL K5.

Czujniki colorSENSOR CFO firmy Micro-Epsilon idealnie nadają się do tego rodzaju precyzyjnych pomiarów porównawczych kolorów, ponieważ niezawodnie rozpoznają różne kolory, umożliwiając jednocześnie 100% kontrolę jakości. Przed rozpoczęciem inspekcji czujnik jest kalibrowany do standardu bieli o zenicie 1,25 cala.

Zapytaj o produkt

Rozpoznawanie niuansów kolorystycznych i materiałów nakrętek śrubowych

W tym zadaniu pomiarowym kontroler jest używany razem z czujnikiem refleksyjnym CFS3-A11. Wcześniej czujnik jest jednokrotnie ustawiany na najjaśniejszy cel, w tym przypadku nakrętkę cynkową. Nakrętki są transportowane na przenośniku wibracyjnym, a następnie dociskane do sześciokątnego kształtu za pomocą śrub. Śrubokręt usuwa nakrętki i umieszcza je w formie przytrzymującej. Na tym etapie procesu przeprowadzana jest kontrola koloru. Czujnik refleksyjny dokonuje pomiaru na przednich powierzchniach każdej nakrętki, wykrywa kolor i przeprowadza wewnętrzną ocenę. Poprzez wyjścia cyfrowe (0 V lub 24 V) ocena ta może zostać przesłana do systemu sterowania.

Możliwe jest zaprogramowanie do 320 kolorów w 254 grupach. ColorSENSOR CFO osiąga niezwykle wysoką wydajność rozpoznawania i niezawodność procesu. Interfejs internetowy umożliwia intuicyjną obsługę.

Zapytaj o produkt

Zautomatyzowana obróbka detali

Skanery profili laserowych scanCONTROL firmy Micro-Epsilon są idealne do integracji i automatyzacji maszyn ze względu na ich wysoką dokładność, kompaktową konstrukcję i uniwersalne możliwości zastosowania. Oprócz wydajnego skanera profili laserowych do wykrywania geometrii elementu, wykorzystywane jest również odpowiednie oprogramowanie do oceny. Firma BCT GmbH z Dortmundu opracowała w tym celu oprogramowanie OpenSCAN, które umożliwia zintegrowaną z maszyną digitalizację obrabianych elementów w połączeniu ze skanerami 3D firmy Micro-Epsilon. Komponenty są wykrywane bezpośrednio w maszynie obróbczej pod względem położenia i kształtu.

Zobacz produkt

Pomiar poziomu napełnienia

Dla sprawnego przebiegu procesów produkcyjnych i logistycznych decydującym czynnikiem są precyzyjne pomiary ilości w miejscach składowania np. towarów sypkich lub granulatów tworzyw sztucznych. Aby uniknąć przestojów w produkcji z powodu brakującego materiału, poziomy silosów magazynowych muszą być niezawodnie i automatycznie wykrywane. Coraz częściej stosowane są laserowe czujniki odległości firmy Micro-Epsilon, które są specjalnie zaprojektowane do takich zastosowań. W tym przypadku zastosowano czujniki optoNCDT ILR2250-100. Są one montowane na pokrywie silosu i dokonują ciągłego pomiaru w kierunku dna silosu. Laserowe czujniki odległości dokładnie wykrywają odległość między czujnikiem a materiałem sypkim lub granulatem.

Zobacz produkt

Pomiar poziomu napełnienia pompy beczkowej

W tym zadaniu pomiarowym beczka stoi na platformie prasy hydraulicznej. Po lewej i prawej stronie znajduje się po jednym siłowniku hydraulicznym. Oba cylindry są połączone ze sobą belką poprzeczną. Pośrodku znajduje się tłok, który jest wciskany do cylindra. Czujnik linkowy SENSOR WDS-P60 jest zamontowany na zewnątrz belki poprzecznej.

Drut skraca się, a czujnik mierzy zmniejszającą się wysokość podnoszenia cylindra za pomocą potencjometru. Następnie analogowy sygnał wyjściowy jest przesyłany do sterownika.

Zobacz produkt

Pomiar koloru akcesoriów samochodowych

Czujniki colorSENSOR CFO firmy Micro-Epsilon idealnie nadają się do tego rodzaju precyzyjnych pomiarów porównawczych kolorów, ponieważ niezawodnie rozpoznają różne kolory, umożliwiając jednocześnie 100% kontrolę jakości. Czujniki są jednorazowo kalibrowane do panujących warunków pomiarowych, takich jak oświetlenie otoczenia i odległość pomiarowa. Dlatego konieczna jest kalibracja podświetlającej diody LED. Czujnik jest kalibrowany do celu o najjaśniejszym odcieniu koloru. Aby uzyskać optymalne wyniki pomiaru również dla błyszczących powierzchni, oprócz kontrolera colorSENSOR CFO stosowany jest czujnik refleksyjny. Jest on ustawiony pod kątem 25 stopni do obiektu pomiarowego. Gwarantuje to, że odległości i kąty pozostają stałe.

Zapytaj o produkt

Kalibracja robota za pomocą czujników optycznych

W celu osiągnięcia w pełni automatycznej i autonomicznej kalibracji komórek robotów, stosowane są czujniki z serii scanCONTROL i optoNCDT. Te czujniki optyczne umożliwiają stałe monitorowanie i przywracanie procesu produkcyjnego za naciśnięciem jednego przycisku.

Czujniki są obsługiwane za pomocą specjalnego oprogramowania firmy teconsult. Różne czujniki Micro-Epsilon mogą być bezpośrednio zintegrowane z oprogramowaniem. Ponadto rozwiązanie może wykonywać automatyczne pomiary, testy lub korekty kinematyki robota, chwytaka robota i obrzeży celi robota. Technologia czujników jest na stałe zintegrowana z celą robota lub używana jako przenośne narzędzie serwisowe.

Zalety

  • Niezawodność procesu: odchylenia są natychmiast wykrywane i korygowane
  • Precyzyjny pomiar punktu środkowego narzędzia robota
  • Określanie pozycji komponentów i urządzeń (pomiar bazowy)
  • Duży wybór czujników z małą i kompaktową technologią czujników

Zobacz produkty:

Skanery laserowe 2D/3D

Czujniki laserowe optoNCDT

Wykrywanie położenia karoserii na linii produkcyjnej

Zanim samochód wyjdzie z karoserii, przechodzi przez liczne stacje produkcyjne, w których przeprowadzane są w pełni zautomatyzowane etapy przetwarzania. Aby umożliwić robotom przetwarzającym rozpoznanie dokładnej pozycji karoserii, kilka laserowych czujników triangulacyjnych mierzy karoserię i przesyła dane o pozycji do kontrolera robota.

Zobacz produkt

Pomiar nałożonego kleju na taśmach, plastrach i bandażach

Aby zapewnić jednorodną powierzchnię klejącą, pojemnościowe czujniki przemieszczenia mierzą grubość kleju na taśmach samoprzylepnych i plastrach medycznych. Czujniki pojemnościowe umożliwiają jednostronny pomiar grubości. W zależności od struktury systemu można mierzyć kleje przewodzące lub nieprzewodzące.

Zobacz produkty

Precyzyjny pomiar grubości wafli krzemowych

Pojemnościowe czujniki przemieszczenia są wykorzystywane do dokładnego pomiaru grubości wafli. Dwa przeciwległe czujniki wykrywają grubość, a także określają inne parametry, takie jak ugięcie lub ślady cięcia. Położenie płytki w szczelinie pomiarowej może się zmieniać.

Zobacz produkty

Wykrywanie obecności małych części

W procesach montażowych przychodzące komponenty są sprawdzane za pomocą czujników światłowodowych Micro-Epsilon. Rozpoznawanie brakujących komponentów SMT umożliwia płynny proces montażu. Ich elastyczna konstrukcja pozwala na integrację głowic optoCONTROL CLSK w ograniczonych przestrzeniach.

Zapytaj o produkt

Pomiar grubości czarnych taśm gumowych

Maty gumowe do uszczelniania konstrukcji muszą wykazywać określoną grubość ze względu na trwałość i odporność na rozdarcie. Grubość folii jest mierzona bezpośrednio po wytłoczeniu. Zastosowane czujniki optoNCDT 1750 mierzą odległość do gumy pomimo słabego współczynnika odbicia. Grubość jest określana na podstawie sygnału czujnika i odległości od rolki referencyjnej. W ten sposób użytkownik rozpoznaje już początkowe odchylenia od docelowej grubości.

Zobacz produkt

Monitorowanie pionowego ustawienia regałów wysokiego składowania

W pełni zautomatyzowane magazyny wysokiego składowania często osiągają ogromne rozmiary. Osiągają one długość około 80 m i wysokość około 50 m. Precyzyjne ustawienie regałów ma kluczowe znaczenie dla w pełni automatycznego dostarczania i odbierania składowanych towarów. Regały wysokiego składowania muszą być precyzyjnie ustawione w pionie, ponieważ nawet niewielkie odchylenia mogą zmienić odległości do zautomatyzowanych systemów transportowych, a tym samym powodować błędy w procesie przechowywania i pobierania. Z tego powodu stosowane są czujniki nachylenia INC5701, które stale monitorują stabilność regałów w górnej jednej trzeciej. Ruchy i odchylenia są wykrywane na wczesnym etapie i zapobiegają zakleszczeniu lub nawet upadkowi przechowywanych towarów. Czujniki nachylenia INC5701 są podłączone do systemu sterowania lub komputera PC za pomocą analogowych sygnałów wyjściowych (sygnał prądowy i napięciowy) lub jako sieć RS485 w połączeniu z przemysłowymi modułami interfejsu Ethernet IF1032 (Ethernet) i IF2030 (PROFINET).