APLIKACJE – Technologia medyczna

Technologia medyczna

W technologii medycznej obowiązują wysokie standardy w zakresie jakości, powtarzalności i zgodności z wąskimi tolerancjami. Dotyczy to również budowy urządzeń i aparatury medycznej, automatyzacji zakładów, wytwarzania produktów technologii medycznej oraz opracowywania i produkcji farmaceutyków.

Dzięki wysokiej dokładności, integrowalności i szerokiej gamie modeli, czujniki Micro-Epsilon są wykorzystywane do wszechstronnych zadań pomiarowych.

Pomiar grubości dna szklanego pojemnika

W przypadku pomiarów grubości ścianek i okrągłości w maszynach do kontroli kół gwiaździstych wymagana jest duża szybkość pomiaru w celu wsparcia trwającego procesu. Konfokalne chromatyczne systemy pomiarowe Micro-Epsilon zapewniają wysoką szybkość pomiaru i szybką kontrolę czasu ekspozycji. Umożliwia to również pomiar grubości przy różnych kolorach szkła.

Zobacz produkt

Konfokalne pomiary próbek dentystycznych

Konfokalne czujniki chromatyczne są używane do sprawdzania topografii powierzchni próbek dentystycznych. Czujniki te wyróżniają się wysoką rozdzielczością i niezależnością od rodzaju powierzchni materiału. Żądany obszar na mierzonym obiekcie jest zaznaczany przez oprogramowanie. System jest stosowany na powierzchniach takich jak plastik, papier, włóknina, szkło lub metal.

Zobacz produkt

Bezkontaktowy pomiar grubości warstw żelatyny

Żelatyna jest często stosowana w powłokach miękkich kapsułek. Do pomiaru 100% grubości przewodzącej warstwy żelatyny stosowane są pojemnościowe czujniki przemieszczenia firmy Micro-Epsilon, które zapewniają bezkontaktowe i precyzyjne wartości grubości.

Zobacz produkt

Jednostronny pomiar grubości rurek

W produkcji i zapewnianiu jakości produktów medycznych mierzy się grubość rurek i membran, a także grubość ścianek balonów. Stosowane są konfokalne czujniki chromatyczne, które mierzą grubość lub warstwy przezroczystych materiałów tylko z jednej strony.

Zobacz produkt

Precyzyjne pozycjonowanie mikroskopu chirurgicznego

Zabiegi chirurgiczne wymagają doskonałego widoku pola operacyjnego. W tym przypadku chirurg jest często wspierany przez mikroskop chirurgiczny. Aby umożliwić chirurgowi jak najlepsze ustawienie mikroskopu i dać zespołowi chirurgicznemu więcej miejsca na ruch, optyka mikroskopu jest zamontowana na długich ramionach na statywie.

Zobacz produkt

Tace do pomiaru poziomu napełnienia

Wąska ścieżka wiązki umożliwia czujnikom konfokalnym pomiar w zagłębieniach. Dzięki zasadzie pomiaru konfokalnego możliwe są pomiary cieczy, np. w celu precyzyjnej kontroli poziomu napełnienia w tacach.

Zobacz produkt

Pozycjonowanie stołów operacyjnych

Stoły operacyjne zapewniają wiele opcji regulacji w celu prawidłowego pozycjonowania pacjenta podczas operacji. Oprócz wysokości, często można również regulować położenie poziome i funkcje kątowe. Ponieważ pozycjonowanie odbywa się elektrycznie, pozycje muszą być monitorowane. W tym celu stosuje się czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon.

Zobacz produkt

Bezkontaktowy pomiar wysokości podłoża hodowlanego na płytkach Petriego

W mikrobiologii hodowle komórkowe są wykorzystywane do analizy tak zwanych płytek agarowych. Podczas produkcji tej pożywki, płynny agar-agar jest napełniany do plastikowych szalek Petriego, gdzie twardnieje i tworzy żelową, przezroczystą warstwę. Pojemnościowe czujniki przemieszczenia firmy Micro-Epsilon kontrolują wysokość przewodzącego medium hodowlanego z dużą dokładnością.

Zobacz produkt

Pomiary soczewek kontaktowych

Producenci soczewek kontaktowych muszą przeprowadzać różne testy materiałowe na przezroczystych, elastycznych próbkach polimerowych. Próbki materiału muszą być zanurzone podczas testów w roztworze soli fizjologicznej w celu nawilżenia.

Wysoce zaawansowany model ThruBeam ODC2600-40 jest wyjątkowo zdolny do wykonywania pomiarów wymiarowych z dużą dokładnością i szybkością.

Zapytaj o produkt

Pomiar położenia w tomografii komputerowej (CT)

W najnowszym sprzęcie do tomografii komputerowej najskuteczniejsze diagnozy zależą od tego, jak precyzyjne i szybkie są systemy pomiarowe (szybkość i rozdzielczość), a także od ich opłacalności. Niezależnie od tego, czy używany jest aparat spiralny, spiralny czy dwuźródłowy, wymagania stale rosną. W szczególności dotyczy to sprzętu do pomiaru długości w pozycji poziomej leżącej. W tym zastosowaniu czujniki linkowe firmy Micro-Epsilon osiągają rozdzielczość do 0,001% zakresu pomiarowego; jest to połączone z maksymalną niezawodnością, długą żywotnością i bardzo korzystnym stosunkiem ceny do wydajności.

Zobacz produkt

Kontrola zużycia stempli do tabletek

Narzędzia prasujące do produkcji tabletek podlegają ciągłej kontroli zużycia. Ze względu na złożoną geometrię i silnie odbijające powierzchnie, inspekcje optyczne są możliwe tylko przy użyciu precyzyjnych technik pomiarowych. Czujnik konfokalny i mikrometr optyczny umożliwiają kontrolę narzędzi w specjalnej maszynie pomiarowej. Narzędzia są testowane pod kątem różnych parametrów.

Zapytaj o produkt

 

Czujniki przemieszczenia do monitorowania pozycji w produkcji sprzętu

Do pomiaru położenia, np. ruchu leżanki pacjenta, stosuje się czujniki przemieszczenia z przewodem linkowym. Ponieważ zadania pozycjonowania zazwyczaj wymagają tylko średniej dokładności, odpowiednie są tutaj czujniki z wyjściami potencjometrycznymi. Niezwykle precyzyjne pomiary, np. w tomografach komputerowych o wysokiej rozdzielczości przekroju, wymagają czujników linkowych, które oferują bardzo dokładny enkoder absolutny lub inkrementalny.

Zobacz produkt

Kontrola jakości stempli i matryc do tabletek medycznych

Zgodnie z normą ISO 18084:2011, narzędzia do produkcji tabletek podlegają ciągłej kontroli jakości. Ze względu na złożoną geometrię i silnie odbijającą powierzchnię, automatyczna kontrola stempli i matryc była trudna. Dopiero zastosowanie czujnika konfokalnego (confocalDT 2451) i mikrometru optycznego (optoCONTROL 2600) wraz z precyzyjnym ruchem o 5 stopniach swobody umożliwiło opracowanie “Ti-1”. Ti-1 to złożony system pomiarowy wyposażony w interfejs USB i specjalne oprogramowanie do geometrycznej i wizualnej kontroli narzędzi.

Zobacz produkty:

optoCONTROL 2600
Czujniki konfokalne

Czujniki koloru monitorują składniki tabletek

W produkcji tabletek farmaceutycznych stosowane są różne składniki. Zmiana stężenia tych składników wpływa na kolor tabletki. System pomiaru koloru inline colorCONTROL ACS7000 mierzy drobnoziarniste odcienie kolorów od białego do beżowego. Ta informacja o kolorze zapewnia oświadczenie o jakości składnika podczas trwającej produkcji.

Zapytaj o produkt

Mapowanie głębokości materiału organicznego w wysokiej rozdzielczości

Aby zapewnić optymalny pomiar materiałów organicznych, Micro-Epsilon oferuje opatentowaną technologię niebieskiego lasera. Za pomocą niebieskiego lasera można wygenerować znacznie bardziej precyzyjne wartości pomiarowe na materiałach organicznych niż byłoby to możliwe przy użyciu czerwonego lasera. Ponadto, ponieważ pomiary są bezkontaktowe, na mierzony obiekt nie jest wywierany żaden wpływ. W pełni zintegrowany czujnik zapewnia rozdzielczość 1280 punktów na profil w kierunku osi x. Dodatkowa prowadnica liniowa przesuwa czujnik w kierunku osi y, dzięki czemu wygenerowane profile można wyrównać i utworzyć chmurę punktów 3D.

Zapytaj o produkt